bluemat

Porównanie uprawy – BlueMat vs Ziemia

Uprawa roślin jest jedną z najbardziej podstawowych i satysfakcjonujących form ogrodniczej pasji. Tradycyjna uprawa w ziemi od wieków była dominującym sposobem hodowli roślin. Jednak w dzisiejszych czasach coraz częściej pojawiają się innowacyjne rozwiązania, takie jak hydroponika, czyli metoda uprawy roślin z wykorzystaniem bogatego w składniki odżywcze środowiska wodnego.

Systemy hydroponiczne są tak skonstruowane, aby zapewnić roślinom jak najlepsze warunki wzrostu. Dzieje się tak m.in. dzięki automatycznemu nawadnianiu, które dostarcza wodę bezpośrednio do korzeni roślin. Ogranicza to ryzyko przelania lub wyschnięcia roślin.
Rośliny uprawiane są w specjalnych podłożach, jednym z nich jest BlueMat. Jest to mata do wysiewu roślin, która jest w pełni biodegradowalna, oznacza to, że nie musimy się martwić o jej utylizację, a co za tym idzie, chronimy środowisko naturalne przed kolejnymi zanieczyszczeniami.

Stosowanie podłoża miękkiego dla korzeni, jakim jest BlueMat jest bardzo korzystne dla wzrostu i ogólnego stanu zdrowia roślin. Gdy podłoże do uprawy jest zbyt twarde lub zwarte, może utrudnić korzeniom penetrację i ekspansję, co może prowadzić do zahamowania wzrostu, a nawet zgnilizny korzeni. Natomiast miękkie podłoże do uprawy może ułatwić penetrację i ekspansję korzeni, co może pomóc roślinom efektywniej pobierać składniki odżywcze i wodę. Skutkuje to szybszym wzrostem, wyższymi plonami i zdrowszymi roślinami.

Dodatkowo zaletą jest to, iż jest to podłoże do uprawy o optymalnej równowadze powietrze/wilgotność, a to może pomóc w zapobieganiu nadmiernemu podlewaniu i zapewnić korzeniom dostęp do tlenu potrzebnego do prawidłowego rozwoju. Może to również pomóc w zapobieganiu gromadzeniu się szkodliwych mikroorganizmów i zmniejszeniu zapotrzebowania na pestycydy i środki grzybobójcze.

Co więcej, w przeciwieństwie do tradycyjnych podłoży uprawowych, takich jak gleba czy mech torfowy, BlueMat jest produkowana według bardzo precyzyjnych specyfikacji, co zapewnia stałą jakość i wydajność w każdej partii.

bluemat

Powyższe zdjęcie przedstawia różnicę pomiędzy naszymi matami BlueMat a ziemią. Rośliny zostały wysiane w tym samym momencie, w ten sam sposób oraz były uprawiane w tych samych warunkach!

Scroll to Top