Skontaktuj się
Zapraszamy do współpracy!
Poniedziałek – Piątek
08:00 – 16:00
Sobota
08:00 – 13:00
FAQ
Najczęściej zadawane pytania
Metoda uprawy roślin bez użycia ziemi w pionowo ułożonych warstwach lub strukturach, przy użyciu sztucznego oświetlenia i kontrolowanych środowisk. Systemy wertykalne zostały zaprojektowane w celu maksymalizacji plonów na ograniczonej przestrzeni i optymalizacji efektywności wykorzystania zasobów.
Systemy wertykalne zazwyczaj wykorzystują systemy hydro- lub aeroponiczne do uprawy roślin bez gleby. Systemy te dostarczają składniki odżywcze bezpośrednio do korzeni roślin poprzez wodę lub biodegradowalne medium. Sztuczne oświetlenie, umożliwia roślinom/ziołom i młodym liściom fotosyntezę i wzrost w pomieszczeniach zamkniętych.
Tak, farmy wertykalne mają również pewne ograniczenia i wyzwania, w tym:
- Wysokie koszty początkowej konfiguracji (24% – wydatki operacyjne) i wymagania energetyczne (25% – wydatki operacyjne).
- Potrzeba zaawansowanych systemów technologicznych i wiedzy specjalistycznej.
- Ograniczona różnorodność upraw w porównaniu z rolnictwem tradycyjnym.
- Wyzwania związane ze skalowaniem do produkcji komercyjnej.
- Utrzymanie optymalnych warunków środowiskowych (temperatura, wilgotność, poziom CO2) dla wzrostu roślin.
- Uzależnienie od sztucznego oświetlenia, które wymaga energii (25% wydatki operacyjne).
Systemy wertykalne dzięki wykorzystywanym biodegradowalnym medium mogą być bardziej zrównoważone w porównaniu z rolnictwem konwencjonalnym, znacznie zmniejszając zużycie świeżej wody, minimalizując zużycie środków chemicznych, zmniejszając wymagania dotyczące gruntów i obniżając ślad węglowy związany z transportem.
Ekonomiczna opłacalność rolnictwa wertykalnego zależy od takich czynników, jak rynek lokalny, dobór upraw, wydajność produkcji i koszty operacyjne. Początkowe koszty inwestycji mogą być wysokie, dotyczy to przede wszystkich stopnia zastosowanych technologii i systemów. Rosnący popyt na lokalnie uprawiane i świeże produkty sprawiają, że uprawy wertykalne stają się bardziej opłacalne.
Uprawa wertykalna porusza kilka kluczowych problemów współczesnego rolnictwa, takich jak niedobór gruntów, niedobory wody i zmiany klimatyczne. Pozwala na całoroczną produkcję roślinną w różnego rodzaju biodegradowalnym medium (bez użycia ziemi), bez konieczności stosowania pestycydów i minimalizuje odległość transportu z gospodarstwa do konsumenta.
Główne zalety wynikające z upraw wertykalnych to:
- Wyższe plony z metra kwadratowego.
- Produkcja całoroczna, niezależna od warunków klimatycznych i pogodowych.
- Zmniejszone zużycie wody (95%) w porównaniu z tradycyjnymi metodami rolnictwa.
- Brak lub znaczne zmniejszenie ilości stosowanych pestycydów, herbicydów i środków biobójczych.
- Ograniczenie transportu i emisji dwutlenku węgla (CO2).
- Szanse dla rolnictwa miejskiego i bezpieczeństwa żywnościowego.
W uprawach wertykalnych możemy uprawiać warzywa liściaste (sałata, szpinak, jarmuż), zioła, truskawki, pomidory, papryka, ogórki i mikroliście. Jednakże rośliny o długich cyklach wzrostu lub dużych strukturach korzeniowych są mniej odpowiednie do uprawy pionowej.
Farmy wertykalne mogą być zlokalizowane w różnych miejscach, w tym na obszarach miejskich w opuszczonych budynkach, magazynach lub specjalnie zbudowanych konstrukcjach. Bliskość przeludnionych ośrodków miejskich skraca odległości komunikacyjne i zapewnia lokalnym społecznościom świeże i smaczne produkty.
Systemy wertykalne nie zastąpią tradycyjnego rolnictwa, ale z pewnością będą jego uzupełnieniem. Rolnictwo wertykalne może pomóc zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na pobliskie zdrowe produkty na obszarach miejskich i zmniejszyć obciążenie pól uprawnych w wyniku suszy i innych czynników zewnętrznych.