Jakie rośliny można uprawiać w systemach wertykalnych?

Gospodarstwa wertykalne lub też farmy wertykalne, są wymieniane jako potencjalne rozwiązanie problemu wyżywienia stale rosnącej populacji globalnej. Ale jakie rośliny można uprawiać w gospodarstwach pionowych?

Tutaj przyglądamy się niektórym z najpopularniejszych upraw w gospodarstwach wertykalnych i temu, co może przynieść przyszłość.

Uprawa 1: Warzywa liściaste

Najczęściej uprawianą rośliną w gospodarstwach wertykalnych są warzywa liściaste. Badania wykazały, że warzywa liściaste stanowią ponad 30% udziału w przychodach rynkowych z tytułu upraw. Dlaczego? Cóż, oprócz całorocznego zapotrzebowania na sałaty, są to również rośliny szybko rosnące oraz łatwe w uprawie.

Typowe zielone rośliny liściaste to:

  • Kapusta
  • Boćwina
  • Kapusta Galicyjska
  • Jarmuż
  • Sałata
  • Rukola

W przypadku uprawy warzyw liściastych na zewnątrz potencjalnym problemem może być fakt, iż są one bardzo kuszące dla szkodników, takich jak ślimaki nagie, co oznacza potrzebę zwiększonego stosowania pestycydów. Uprawa ich w gospodarstwie wertykalnym eliminuje potrzebę stosowania pestycydów i dlatego można je uprawiać organicznie.

Uprawa warzyw liściastych w kontrolowanym środowisku pozwala również na uprawę roślin o doskonałym smaku, ponieważ można zapewnić roślinom dokładnie to, czego potrzebują pod względem pożywienia, światła i wody.

Uprawa 2: Zioła

Zioła to kolejna popularna uprawa w gospodarstwach wertykalnych z tych samych powodów, co warzywa liściaste. Rosną szybko, co oznacza, że czas między wysiewem nasion a zbiorem plonów jest krótki, dzięki czemu osiągamy większą ilość zbiorów rocznie.

Typowe zioła:

  • Bazylia
  • Szczypiorek
  • Mięta
  • Pietruszka

Zioła takie jak bazylia dobrze radzą sobie uprawiane w pomieszczeniach zamkniętych, ponieważ wymagają stosunkowo wysokich temperatur, więc uprawa ich na zewnątrz w Polsce nie wchodzi w grę.

Uprawa 3: Owoce miękkie

Owoce miękkie również potrzebują wysokich temperatur, podobnie jak zioła, dlatego sezon wegetacyjny w Polsce jest stosunkowo krótki. Oznacza to, że dużo owoców miękkich importuje się z zagranicy, co nie jest najbardziej zrównoważoną opcją.

Zapotrzebowanie na owoce miękkie jest duże przez cały rok, co czyni je opłacalną inwestycją, jeśli chodzi o uprawy wertykalne. Ponadto fakt, iż, owoce tego typu szybko się psują, sprawia, że są one jeszcze bardziej odpowiednią alternatywą dla lokalnych farm wertykalnych.

Uprawa 4: Kwiaty
Wiele kwiatów zakupionych w Polsce zostało wyhodowanych za granicą i importowanych do naszego kraju. Z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju zwiększa to emisję CO2, dlatego uprawa kwiatów w gospodarstwach wertykalnych i sprzedaż ich lokalnie jest sposobem na ograniczenie tej emisji. Kwiaty uprawiane są tylko w kilku farmach wertykalnych, ale spodziewamy się, że w przyszłości staną się one coraz bardziej popularne.
Scroll to Top